Altis Luxury
Blog

Modern Dekorasyon İçin Tamamlayıcı: Şık Perde Seçimi

Hepimiz evlerimizde modern bir görünüm oluşturmak isteriz elbette. Bu amaçla eşya ve mobilya alırken bunların son moda olmasına özen gösteririz. Modern dekorasyon evinizin ruhunu yansıttığı kadar sizin zevkleriniz ve beğenileriniz hakkında da bilgi verir. Bu yüzden tüm seçimlerinizde estetik bir çaba sarf etmelisiniz.

Salon gibi vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz odaları döşerken bu modern ögelerden yararlanır ve evin geri kalanını da bu trende uydurarak döşeriz. Yaşam alanlarımızı dekore ederken en çok dikkat ettiğimiz şeylerden biri de ürünlerin birbirine uyumlu olarak odadaki yerini almasıdır. Örneğin şık perde seçimi bu anlamda oldukça önemlidir ve perdelerin odanın genel konseptine uyması gerekir.

Modern Dekorasyon

Modern Dekorasyon Nedir?

Modern dekorasyon her şeyden önce en yeni çıkan ürünleri seçmek ve onlar ile bir dekorasyon oluşturmayı amaçlamaktadır. Modern dekorasyon günümüzün ihtiyaçlarına uygun olarak dizayn edilmiş ürünlerden oluşur. Örneğin bir koltuk takımında USB girişi olması o takımın modern bir dizayn ile üretildiğini gösterir. Aynı şekilde katlanabilir masa ve sandalyeler ile az yer kaplama düşüncesi de alan tasarrufu sağladığı için modern dekorasyonun alanına girmektedir.

Modern dekorasyon ürünleri çeşitli internet sitelerinden ve kataloglardan takip edilebilmektedir. Aynı şekilde bu işi bir meslek olarak yapan iç mimarlar ile çalışmak modern bir dizayna sahip olmanıza yardımcı olacak durumlardır.

Modern Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Modern dekorasyon alandan tasarruf sağlamayı amaçlayan bir akımdır. Dolayısıyla açılır kapanır ürünler en çok rastlanan eşyalardır. Buna ek olarak gösterişten uzak sade ve şık seçimler gerektirir. Şık perde seçimi bu tercihlerden biridir. Perdelerin ve halıların uyumlu olması beklenir.

Modern dekorasyonda göz yorucu eşyalara yer verilmez. Bu dekorasyon türünde gösteriş ve göz yorma yoktur. Bunun aksine yaşam alanlarını olabildiğince modern ve rahat yapmak asıl amaçtır. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde artık insanlar evden çalışmaya başlamıştır. Bu nedenle evlerimiz aynı zamanda iş yerlerimiz olmaya başladı. Dolayısıyla en rahat ortamımız salonlarımız oldu. Salon döşemesinde bu özellikler artık göz önüne alınmaya başlandı.

Eşya Seçimi Nasıl Yapılır?

Modern dekorasyonda eşya seçimi, eşyaların uyumlu olması ile başlar. Öncelikle zevkinize uygun bir konsept belirlemelisiniz. Daha sonra bu konsepte uygun olarak mobilya alışverişine çıkılmalıdır. Modern dekorasyon ile döşenen evlerde her oda birbiri ile aynı ve tutarlı bir görünüme sahip olmalıdır. Bu anlamda örneğin bir oda lüks döşenirken diğerinin minimal bir başkasının ise modern döşenmesi kabul edilecek bir durum değildir.

Eşya seçimi uzman iç mimarlara bırakılabileceği gibi çeşitli markaların modern dekorasyon kategorilerine de göz atılabilir. Bu sayede hem göz alıcı bir şıklık yakalarken hem sade ve dikkat çekici bir yaşam alanı oluşturmayı başarmış olacaksınız.

Modern dekorasyonda ihtiyaç olan eşyalar teknolojik donanım ile sunulur. Örneğin akıllı ev eşyalarının telefonlara bağlanabilmesi ve işleri bittiğinde telefonlara bildirim göndermeleri modern tasarım örneklerindendir. Aynı şekilde telefon şarjı doldurabilen koltuklar da modern tasarımlar arasındadır. Bu nedenle ev döşerken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri teknoloji ve modernliği birleştiren ürünleri seçmektir.

Perde Seçimi

Perde seçimi bir ev için belki de en önemli ayrıntılardan biridir. Perdelerin odanın konsepti ile uygun olması ve odaya aydınlık bir görünüm katması beklenir. Özellikle modern dekorasyon perdelere ayrı bir önem atfetmektedir. Bu dekorasyon türünde şık perdelerin seçimi odaya ferah bir alan katacaktır. Bu nedenle koyu renkler tercih edilmez.

Perdelerin genellikle beyaz ve tonları olması beklenir. Ayrıca lüks dekorasyonda olduğu gibi varak ve altın ya da gümüş işlemeler tercih edilmez. Modern dekorasyonun en önemli amacı odanın açık görünmesidir. Kasvetli ya da aşırı görkemli bir alan yaratılmak istenmez. Bu nedenle perdeler olabildiğince alana aydınlık bir görünüm katmak üzere alınmalıdır.

Modern ve Şık Perdeler

Perdeler, evin dışarıya bakan yüzü olarak oldukça önemli detaylardır. Yaşam alanlarımıza dışarıdan bakan kişilerin bile ilk gördükleri detay perdelerdir. Bu nedenle onları oldukça özenli bir şekilde seçmelisiniz. Modern dekorasyon bu konuda bizlere önemli ipuçları vermektedir. Öncelikle seçilen perdelerin kesinlikle göz yormayan ve basit kumaşlardan yapılmış olmaları gerekmektedir. Böylece göz yormayacak ve evinizde şık bir görünüm oluşmasına katkıda bulunacaktır. Buna ek olarak perdelerin koyu renk seçilmesi odaya olduğundan karanlık bir hava katar. Bu yüzden perdeler açık renkli ve duvarların rengine uyumlu olarak seçilmelidir.

Örneğin beyaz duvarların olduğu bir odaya siyah perdeler almak ortamın havasını bozabilir bu nedenle beyaz duvarlara yine beyaz tonlarında perde almak gerekir. Eğer modernliğin yanında biraz da klasik çizgiler görmek isteyenlerdenseniz o halde perdelerde az olmak koşulu ile dantel tercihinde bulunabilirsiniz. Bu detay perdelerinizi hem modern hem klasik gösterecektir.

Evinizde sadeliği tercih ederken biraz da ferah ve dolu bir ortam hissi yaratmak istiyorsanız da mutlaka bitki kullanımı gereklidir. Bitkiler ortama oksijen sağlama açısından daha sağlıklı bir ortam yaratacak ve aynı zamanda perde önlerinde kullanılırsa daha dolu bir ortam hissi verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir