BLOG

Modern Duvar Kaplama Yaparken Bilmeniz Gerekenler 

Evimizin tüm havasını değiştirebilen modern duvar kaplama, ortamın atmosferini oluşturmak için büyük bir detaydır. Eski ve bakımsız evleri bu uygulama ile genç ve güzel bir ev haline getirebilirsiniz. Duvar kaplamasını seçmeden ve modern duvar kaplama işlemine başlamadan önce, dikkat etmeniz bir takım noktalar bulunur. 

Beton, tuğla, cam, ahşap, taş, PVC ve kağıt gibi malzemelerden imal edilen modern duvar kaplama, hem estetik hem de mimari anlamda yaşadığınız alanları çok daha farklı boyuta ulaştırıyor. Odalarınızın büyüklüğüne ve mimari durumunuza göre çok farklı seçenek içeren duvar kağıtları seçilebilir. Duvar kaplamasını seçerken ve duvarınıza uygulamadan önce kesinlikle bu hususlara dikkat etmeliyiz. 

Bu modern duvar kaplama kağıdı; seramik, taş ve ahşap gibi malzemeleri, metrekare ya da adet üzerinden fiyatlandırıldığı için uygulama yapacağınız odanın duvar yüz ölçümüne göre net bir maliyet belirlemek de mümkündür. Yapı malzemelerinin fiyat avantajı ve geniş yelpazesi olması, ortamın içinde genişliği arttırmaya yardımcı oluyor. Ekonomik çözümler oluşturuyor. 

modern duvar kaplama

Oda Kullanımına Uygun Duvar Stilleri Oluşturma 

Estetik açıdan yaşam alanınızı tamamen düzene sokabilecek modern duvar kaplama, yerine göre uygun tercihler ve önemli bir maliyet avantajı sağladığı gibi, odaların birbirinden farklı atmosfer oluşturmasını sağlar. Daha dekoratif bir görüntü elde edilmesine olanak verir.  

Doğal taş, eskitilmiş ahşap ve seramik kaplama malzemeleri ile oturma odası ve salon gibi alanlara modern bir görüntü verir. Böylelikle odanın tüm görünümünü değiştirebilirsiniz. Çocuk ve bebek odasını açık mavi, yeşil, pembe ve turkuaz renklerine sahip modern duvar kaplama kağıtları ile kaplayabilirsiniz. Yatak odası, dinlenme odası ya da çalışma odaları için ise daha sade ve dinlendirici kaplamalar kullanabilirsiniz.

Bahsettiğimiz modern duvar kaplama işlemi için seçilen duvar kağıdı ya da taşların simetrik olarak yapıştırılması, yapıştırılan alanın altında herhangi bir pürüz olmaması ve birleştirme kısmındaki detayların kusursuz ayarlanması, yapılan işin daha kaliteli olmasını sağlıyor. Eğer modern duvar kaplama hakkında bir bilgi sahibi değilseniz ya da hiç yapmadıysanız; bu işi, bilen birine bırakmalısınız. 

modern duvar kaplama

Koyu Renk Dekorasyonlarda Duvar Kağıdı 

Odalarımızda kullandığımız duvar kağıtlarının, dekorasyonda kullandığımız her şey gibi bir modası vardır. Bu moda zamanla değişim ve gelişim gösterebilir. İnşaat sektöründe ciddi bir teknoloji gelişmesi ile durum daha fazla ilerledi ve gelişip yenilenmesi kaçınılmaz oldu diyebiliriz.

Hala iç mekan tasarımlarında, çizginin dışına çıkmayı ve standartlardan uzak durmayı pek beceremiyoruz. Halbuki renk tonu ve desen bakımından seçenek artışımız, eskiye göre daha fazla artmış durumdadır.

Eskiden çok kullanılmayan koyu renkler de bu gelişim ve değişim ile hayatımıza girmeye başladı. Banyo ve mutfak gibi alanlarda çok tercih edilmeyen koyu renkler, şık bir dekorasyona sahip geniş salonlarda sık sık karşımıza çıkıyor. Olan standartların dışına çıkarak, fazla seçeneğimiz olan renkleri kullanmaya cesaret göstermeliyiz.

Duvar Kağıdı Kullanmanın Püf Noktaları 

Koyu rengi; modern duvar kaplama olarak kullanmanın en yaygın yolu, seçtiğiniz duvar diğer duvar ile kontrast oluşturacak şekilde kullanılmasıdır. Geniş salonlarda bu yöntem, çok kolay ve şık uygulama ile sonuçlanır. Doğru ve dengeli bir renk seçimi ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Şık bir dekorasyonla evinizin tüm atmosferini değiştirebilirsiniz. 

Duvar kağıtları, uzun zamandan beri modası geçmeyen; dayanıklı ve sağlam bir üründür. Özellikle son zamanlarda renk ve desen çeşitliliği artmış bulunur. Küçük ve uygun olmayan bir odaya sahipseniz; koyu renk bir duvar kağıdı, ortamı boğabilir ya da kasvet oluşturabilir. Bu durumu en aza indirmek için belli bir desene ve dokuya sahip görsellerle harmanlayabilirsiniz. 

Koyu renk bir duvar kağıdının yaşam alanımızı şık ve iddialı bir görüntüye ulaştırdığı tartışılmaz bir gerçektir. Bununla birlikte koyu renk kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu renkler odanız için fazla boğucu olabilir. Bu durumlarda koyuluğu bölecek, kesintiye uğratacak bir tablo ya da aksesuar ile bu sorunu çözebilirsiniz. 

Duvar Kağıdında Yeşil Tonlar 

Yeşil tonlarının, duvar kağıdı olarak kullanılmasında yıllar içinde hem azalış hem de artışı olduğuna hepimiz şahidiz. Fakat bu rengin genellikle açık ve sıkıcı tonları duvarımızda bulunuyor. Aslında yeşil rengine, hak ettiği şıklık ve karizmayı vermemiz daha doğru bir karar olacaktır.  

Sıradanlıktan uzak bir örnek verebileceğimiz koyu yeşil, hem hakiye yakın hem de petrol rengine kaçan bir renk tonudur. Mobilyalar ile uyumu sağlanınca bu renk, gözünüzü kamaştıracak ve nutkunuzun tutulacağı bir ortama zemin hazırlar. 

Duvar Giydirme Nedir? 

Duvar giydirme işlemi; yapıştırma, agraflı ve bağımsız metal olmak üzere 3 şekilde uygulanabilir. Yapıştırma duvar giydirme işlemi, alçı levhanın mevcut duvarın üstünde yapıştırıcı kullanılması ile oluşturulan sistemlerdir. Agraflı duvar giydirme işlemi ise, mevcut duvar ile bağlantı sağlayan agraflar ve tavan profilleri kullanılan bir iskelet üzerine alçı levha kullanılarak yapılır. Bu giydirme işlemi; binanın yapısına, fiziki şartlarına ve performansına göre değişiklik gösterecektir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *