Altis Luxury
BLOG

Dekorasyonu Tamamlayan Aksesuarlar; Modern Perde Modelleri

Evlerin görünümünü değiştiren modern perde modelleri seçimi, üzerinde doğru şekilde durulması gereken önemli bir konudur. Evin hangi odası olursa olsun fark etmez, her alanda doğru dekorasyonu ortaya çıkartabilmek önemlidir. Çünkü yapacağınız en ufak bir yanlış, arzu ettiğiniz görüntünün yansıtılamaması anlamına gelecektir. Evinizin dekorasyonu, sizin sahip olduğunuz tarzı yansıtacaktır. Dolayısıyla bu konuda yapmış olacağınız tüm seçimler, beraberinde etkileyici sonuçları getirecektir.

 

Klasik perde modelleri her daim tercih edilebilir şekilde hazırlanmaktadır. Ancak modern bir tasarıma sahip evde kullanılmaları, kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Böylesi bir görüntü ile karşılaşmamak adına da perde seçimini dikkatlice yapmanız gerekir. Doğru şekilde seçeceğiniz perde, odanızın görüntüsünün tamamlanmasını sağlamış olacaktır.

Salon İçin Modern Perde Modelleri

 

Günün büyük bir zamanı şüphesiz ki evin salonunda geçmektedir. Bundan dolayı da salon dekorasyonu her zaman önemlidir. Genel olarak perde modelleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen renk beyazdır. Çünkü bu renk diğer pek çok renk ile sorunsuz şekilde uyum sağlamaktadır. Ancak farkınızı modern perde modelleri ile de göstermek istiyorsanız, farklı renkler tam size göre. Üstelik bu aşamada karşınıza yalnızca siyah renk çıkmıyor.

 

Son dönemin gözde renkleri olan gri, hardal sarısı, lacivert ve mor gibi renkler de yine revaçta. Dolayısıyla salonun dekorasyonuna bağlı olarak modern perde modelleri için doğru rengi seçebilirsiniz. Bu aşamada perde ve salonun uyumuna dikkat etmelisiniz. Çünkü kimse yenilikçi olmak isterken uyumsuz bir perde kullanmak istemez.

 

Yatak Odası İçin Modern Perde Modelleri

 

Dinlenme yeri olan yatak odası için modern perde modelleri içerisinden doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Çünkü yalnızca perdenin modeline dikkat etmek, işlevselliğinin arka planda kalması anlamına gelir. Örneğin güzel renge ve desene sahip bir perde modeli ince bir yapıya sahipse, güneş ışınlarını kesmeyecektir. Bu durumda da sabahları uykuyu alamadan uyanmaya neden olabilir.

 

Stor perdeler bu aşamada pek çok kişinin tercih ettiği modern perde modelleri arasında yer almaktadır. Ancak stor perde kullanmak istemiyorsanız, duvardan duvara olarak hazırlanılan perdeler idealdir. Koyu renkli ve ışık geçirmeyecek perde modelleri yatak odanız için ideal seçim olacaktır. Yatak odalarında desenli perde kullanmak çok gerekli değildir. Bunun yerine tek renk perde modelleri arasından seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Mutfak İçin Modern Perde Modelleri

Mutfaklar, dekorasyon yaparken geride kalan bir alan. Bundan dolayı da birçok kişi mutfakları için ekstra bir dikkat göstermekten kaçınırlar. Ve çoğu zaman diğer odaların perdeleri ile aynı tasarımdaki perdelerden yana seçimlerini yaparlar. Lakin artık modern perde modelleri ile beraber bu durum yerini daha minimal tasarımlara bıraktı. Rustik perdeler bu aşamada ön plana çıkan modeller arasındaki yerini almış durumda. Çünkü bu perde modeli hem modern hem de klasik dekorasyon ile uyumlu bir yapıya sahip.

 

Seçeceğiniz mutfak perdesinin kullanışlı olmasını istiyorsanız; zebra ve katlamalı perdeler imdadınıza yetişecektir. Üstelik bu perdelerin tek özelliği kullanışlı olmaları değil. Aynı zamanda pek çok farklı renk ve desende hazırlanabiliyorlar. Böylece rengarenk mutfağınızda istediğiniz görüntüyü perde ile tamamlayabilirsiniz.

Modern Perde Modelleri ve Halı Uyumu

 

Ev dekorasyonu yaparken her detayın birbiri ile uyumlu olması gerekmez. Dolayısıyla tüm eşyaları birbiri ile bütün hale getirmekle zamanınızı kaybetmemelisiniz. Örneğin modern perde modelleri arasından en iyi seçimi yapmak istiyorsanız, kullanacağınız halınız size yardımcı olacaktır. Çünkü bu sayede diğer mobilyalar ile uyum yakalamanıza gerek kalmayacaktır.

Koyu renkli ancak açık desenli halınız varsa, açık desenlerin renginde perde seçebilirsiniz. Açık renkli olup koyu desenleri olan halınızda ise perde uyumu için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki, açık desenlerin renklerini perdede kullanmak olacaktır. Ancak aynı zamanda açık desenli mobilyalarınız varsa, halının koyu renginde perde seçebilirsiniz.

Modern Perde Modelleri ile Etkileyici Görünüm Nasıl Sağlanır?

Şimdilerde konu modern perde modelleri olduğu zaman karşınıza onlarca farklı model çıkmakta. Bunların arasından doğru seçimi yapmak ise yeterli değil. Çünkü renk ve detaya karar verilse de kimi zaman istenilen görüntüyü elde etmek zor olabiliyor. Bunun en büyük nedenlerinin başında ise doğru ölçüleri almamak geliyor. Ölçü alabilmeniz için yalnızca pencerenin ölçülerine sahip olmanız yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda perdenin pencere çerçevesinden ne kadar dışarıda olmak istediğinize de karar vermelisiniz. Böylece doğru ölçüyü almış olursunuz.

 

Bununla beraber odanıza biraz daha yükseklik katmak istediğiniz zaman modern perde modelleri sizlere yardımcı olacaktır. Perdenin takılacağı korniş normalde pencerenin 10 15 cm üzerinde olacak şekilde monte edilir. Ancak salon ve yatak odası gibi alanlarda 20 cm yukarıya korniş takılabilir. Bu ekstra yükseklik ile beraber pencereden gelen ışığın engellenmesi mümkün hale gelir. Düşük tavanlı bir odaya sahipseniz, seçeceğiniz perde ise tavandan yere uzunlukta olmalıdır. Var olan bu küçük detaylar ile beraber bulunulan alanı daha etkileyici bir görünüme ulaştırabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *