2022 En Modern Oturma Grubu Modelleri
Blog

2022 En Modern Oturma Grubu Modelleri

2022 yılı iç mekan dekorasyonu konusunda sınır tanımıyor. En güncel tasarımlar ve en yeni teknolojiyle sınırsız kategoride oturma grubu modelleri insanların huzuruna sunulmaktadır. Oturma grubu dekore etmek işin en keyifli kısmıdır. Oturma odaları aileyle geçirilen samimi vakitlerin ev sahipliğini yapmaktadır. Bunun yanı sıra gün içerisinde evde en çok vakit geçirilen yer olabilmektedir. Dolayısıyla dekorasyonunun iç acıcı ve insanı mutlu edici bir tasarımda olması önemlidir. Özellikle sürekli evde bulunan insanlar belirli aralıklarla odalarının dekorasyonunu değiştirebilirler. İşte bu insanlar için yepyeni tasarımlarda oturma grupları üretilmiştir.

Modern ve Dekoratif Oturma Grupları

Modern ve Dekoratif Oturma Grupları

Oturma grubu dekore etmeden önce hani tarzda, modelde ve işlevde mobilyalar seçileceğine karar verilmelidir. Ardından odanın boyutu ve bu boyutu en iyi şekilde dolduracak mobilyalara yer verilmelidir. Farklı özelliklere sahip mekanizmalarda oturma grupları üretilmektedir. Açılabilir, kapanabilir, köşe veya ikili ya da üçlü oturma grupları bulunmaktadır. Bunların tamamlayıcısı olarak ise TV ünitesi, orta sehpa, halı ve perdeler gelmektedir. Modern oturma grubu modelleri incelendiğinde işlevsellikleri ön plana çıkmaktadır. Özellikle kentsel yaşamın artışı ve insanların kalabalıklardan kaçmak istemesinden dolayı sadelik ön plandadır. Genel anlamda insanlar az ve işlevsel eşyalarla hayatlarını sürdürmek isterler. Modern oturma grupları da oldukça minimalist olacak şekilde üretilmiştir.

Oturma Grubu Nasıl Dekore Edilir?

Oturma grubu dekorasyonunda sınırsız seçenek bulunmaktadır. Öncelikle insanların renk ve şekil tercihlerine göre oturma odası dekorasyonu yapılmaktadır. Ancak modayı takip eden insanlar modaya ve trend ürünlere uyum sağlayabilecek dekorasyonları tercih edebilir. Oturma odası dekorasyonunda en dikkat çeken parça L koltuk takımı olmaktadır. Oldukça popüler olan L koltuklar hem rahat hem de işlevseldir. İsteğe bağlı olarak genişletilebilir ve sırt ya da baş kısımları farklı şekillerde kullanılabilir. Hem küçük odalarda hem de büyük odalarda sıklıkla kullanılan L koltuk modelleri rengarenk desenleri ve kumaşlarıyla herkesin tarzına hitap edebilecek çeşitliliktedir.

Oturma Grubu Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oturma grubu alırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hususlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Birbirlerine uyumlu olmalıdırlar.
  • Fiyat aralıkları tüm odayı dekore edebilecek uygunlukta olmalıdır.
  • Rengin ve kumaşın birbirini tamamlayıcı şekilde olmasına dikkat edilmelidir.
  • İsteklerinizi ve tarzınızı yansıtacak modelde olup olmadığına dikkat edilmelidir.
  • Odayı veya salonu şık ve huzurlu gösterebilmelidir.
  • Aksesuar ya da detay parçalarıyla uyum sağlayabilmelidir.

Tüm bunlar doğrultusunda herkesin istediği gibi bir oturma grubu bulması kolaylaşır. Günümüzde oturma grubu üreten birçok firma bulunmaktadır. İşlevsellik ve estetik görüntü kadar maliyet de önemlidir. Dolayısıyla firmalar arasından en uygun fiyatlı ve kaliteli oturma gruplarını tercih etmek önemli olacaktır. Bunların yanı sıra oda dekorasyonunda sadeliğe oldukça önem verilmelidir. Son yıllarda üretilen birçok mobilya minimal düzeyde sade ve kullanışlı bir şekilde üretilmektedir.

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

Küçük alanları doğru mobilyaları ve renkleri kullanarak geniş ve ferah göstermek mümkündür. Bunun için ilk olarak doğru ışığı kullanmak ve benzer tonlarda renkler seçmek gerekmektedir. Küçük oturma odası dekorasyonunda çoğunlukla köşe koltuk modelleri kullanılmaktadır. Köşeye tam anlamıyla oturan ve ortamı hiçbir şekilde daraltmayan bu koltukları küçük bir yan sehpa ile tamamlamak mümkündür. Küçük oturma odalarında konsol veya TV ünitesi kullanılacaksa küçük ve duvara monte edilebilecek modeller tercih edilmelidir. Ayrıca masa lambası veya ışıklı aynalar gibi aksesuarların tavana doğru yansıyacak şekilde koyulması ortamı daha geniş ve sade gösterecektir.

Büyük Oturma Odası Dekorasyonu

Büyük oturma odaları dekorasyon açısından rahat görünse de oldukça zahmet istemektedir. Doğru renkler, ışık ve mobilyalar kullanılmadığı sürece büyük oturma odaları karışık ve bunaltıcı görünecektir. Büyük oturma odası dekorasyonu için genellikle ikili veya üçlü koltuklar tercih edilmekteydi. Ancak son yıllarda gelişen tasarımlar sayesinde üretilen L koltuklar büyük odalarda da kullanılmaya başlandı. Geniş bir orta sehpa, soft renklerde bir perde ve uzun ince bir TV ünitesi ile büyük oturma alanları dekore edilebilir. Küçük oturma odalarına göre alan daha geniş olduğu için mobilyaların boyutu büyük seçilebilir veya ekstra puf koltuklar eklenebilir. Büyük oturma odalarındaki en büyük faktör ise halıdır. Halıların odaya doğru boyutlarda serilmesi görünüm için oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir