Altis Luxury
Blog

Koyu Renk Dekorasyonlar İçin Perde Seçimi Nasıl Yapılır? 

Geniş ya da dar olan her evde koyu renk dekorasyonlar tercih edilebilir. Geniş ve büyük olan evlerde renk seçeneği oldukça fazla iken dar ve küçük olan evlerde biraz daha dikkatli olunması gerekir.  

Hepimizin yeni bir eve taşındığında yaptığı ilk şey pencereleri iyice temizleyip tüllerimizle buluşturmaktır. Odanın tamamen oluştuğunu gösteren ve ilk dikkat çeken kısım perdelerdir. Perde seçiminde birçok düşünülmesi gereken unsur bulunur. Bu yüzden son zamanlarda perde tasarımı ve tasarımcıları artmış durumda.

Doğru bir perde için öncelikle evin fiziki durumu düşünülmelidir. Hangi oda için hangi perdenin seçileceği çok büyük bir önem taşır. Odanın boyutu, pencerenin büyüklüğü ve odanın ne kadar ışık aldığı kesinlikle değerlendirilmelidir. Çok fazla ışık alan odalar için koyu renk perde, çok doğru sayılmaz. Fakat bu durum yatak odaları için aynı değildir. Güneşin doğduğu gibi uyanmamak için perdeler koyu renk seçilebilir. Koyu ve renkli perde, konforlu bir uyku uyumanızı sağlar. Bu konforu arttırmak için yatak odanıza koyu renk dekorasyonlar hakim olabilir. Diğer odalarda ise mobilyanıza uygun seçimler yapabilirsiniz. 

koyu renk dekorasyonlar

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi 

Perde; bir ortamın tarzını, kişiliğini ve sıcaklığını bize hissettiren bir tekstil ürünüdür. Evinizde perde seçimi yaparken, hem kendi tarzınızı ve zevkinizi yansıtabilir hem de sıcak ve samimi bir hava yakalayabilirsiniz.  

Genellikle salonlarda büyük ve çok sayıda pencere bulunur ve bu durum perde seçimini biraz zorlaştırır. Aynı zamanda salonumuza daha fazla ağırlık verdiğimiz için bu durumla karşı karşıya kalırız.  

Odanın rengi, perde seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken kurallardan biridir. Duvarda kullanılan renk, zeminde kullanılan renk ve odada kullanılan mobilyaların rengi çok büyük bir öneme sahiptir. Bu renk tonlarının kesinlikle uyumlu olması gerekir. Bu durum görsel açıdan çok daha iyi duracaktır. 

Perde Stil Seçimi 

Perdenin stili, özellikle koyu renk dekorasyonlar için çok önemlidir. Stil konusunda tercih yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Odanın aldığı ışık, odanın büyüklüğü perde seçimi için çok önemliyken; yapılan koyu renkli dekorasyonlar da perdeyle birlikte kullanıldığında ortamı daha fazla boğabilir ve kasvet dolu bir atmosfer yaratabilir. 

Salonda İngiliz tarzı bir dekorasyon bulunuyorsa, sıcak ve samimi desenlerde perde seçimi kullanılmalı; Country tarzı salonlarda ise çiçekle perde tercih edilmelidir. Ancak önemli olan detay ise mobilya ya da halıda da aynı desenlerin bulunmasıdır. Eğer benzer desenler bir araya gelirse, aşırı göz yorar bir hale gelebilir. Oturma grubunuz desenli ise perde seçimini düz yapmanız daha sağlıklı olur. 

Modern bir salon dekorasyonu için stor perdeler kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu camların büyüklüğüdür. Stor perdelerin camlara uygun olup olmadığı kesinlikle önceden ölçülmelidir. Stor perdelerin mekanizmaları her cam tipine uygun değildir.  

Perde Renk Seçimi 

Perde seçerken estetik açıdan büyük etkilere sahip olan durum şüphesiz renk ve desenlerdir. Açık renk dekorasyonlar için ayrı koyu renk dekorasyonlar için ayrı seçenekleri bulunur. Bu durum mobilya ve odanın aldığı ışık ile alakalıdır. Salonda koyu renk dekorasyonlar bulunuyorsa, perdenin rengi ve kumaşı daha farklı olabiliyor.  

Perde seçerken rengi; duvar boyası, yer döşemesi, mobilya ve aksesuarları ile uyumlu olmalıdır. Odanın fazla sakin olduğu düşünülür ise, desenli ve renkli perde ile ortama canlılık ve hareket kazandırılabilir. Küçük odalarda sade perdeler tercih edilmelidir. Oda içinde fazla dikkat çeken yerler varsa perdeler sade ve tek renk seçilmelidir. 

Perde Kumaş Seçimi 

Perde kumaşı odaya girecek ışığı doğrudan etkiler ve koyu renkli dekorasyonlar ile bu etki artar. Odanın ne kadar ışık almasını istiyorsanız, perde kumaşının kalınlığını da bu açıdan bakarak seçmelisiniz. Organik kumaşlar kullanılması, kolayca solmasını engeller, uzun ömürlü ve kırışıklığı olmayan bir kumaş olarak uzun vadede kullanılacak doğru bir seçim olacaktır. 

Güneş ışığını engelleyen kumaşlar tercih edilmelidir. Eğer yatak odasında kullanacağınız bir perde ise kumaşı daha kalın seçilmelidir. Güneşin direkt girmesini engeller ve uykunuzu uyurken sizi rahatsız etmemesini sağlar. Diğer odalarda ise aynı şey geçerli değildir. Bu durum tamamen odalarınızın fiziki yapısına bağlıdır. 

Mutfak Perde Seçimi 

Yemek yapmak ve özellikle yaptığımız yemeği yemek, hemen hemen hepimizin sevdiği bir durumdur. Mutfağımızda yaptığımız bu yemekleri daha zevkli hale getiren ise kesinlikle mutfağımızı sevmektir. Ciddi bir zaman geçirdiğimiz kısım olan mutfak, hoş bir dekorasyona ve dekorasyona uyumlu olan bir perde seçimiyle tamamlanır.  

Mutfağımıza seçecek olduğumuz perdeler için dikkat etmemiz gereken ayrıntılar vardır. Özellikle temizliğinin kolay olması gerekir ve ferah bir görüntüye sahip olmalıdır. Güneş ışıklarını kesmemelidir. Mutfak perdeleri; mobilya ile uyumlu olmalıdır ve ana belirleyici ise mutfak dolaplarıdır. Koyu renk mutfak dolaplarına sahipseniz, açık renk perde tercih edilebilir. Hijyen konusunda önemli olduğu için perdelerin yere değmemesine dikkat edilmelidir. Doğru perde seçimi ile dekorasyonunuza eşsiz bir şıklık ve çarpıcı bir görünüm kazandırabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir